niedziela, 7 sierpnia 2016

Pandora. M.R. Carey [Anna Sukiennik]

TYTUŁ: Pandora
AUTOR: M. R. Carey
WYDAWNICTWO: Otwarte

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Tym razem marketingowcy nie kłamali. Wszystkie teksty, tak dumnie zdobiące okładkę książki są prawdziwe. Bo jest to "najbardziej zaskakujący thriller tego roku". Jak najbardziej jest "straszny i poruszający" oraz że "całkowicie Cię pochłonie"... no chyba, że nie przepadasz za thrillerami. 

Główną bohaterką jest Melanie ponadprzeciętnie inteligentna dziesięciolatka, która, odkąd pamięta, mieszka w celi. Jedynymi momentami, w których opuszcza swoje więzienie jest wyjście a dokładnie wyjazd na wózku na lekcje do sali głównej. Uzbrojeni po zęby żołnierze otwierają jej celę, unieruchamiają jej głowę, bardzo dokładnie montują wszelkie zabezpieczenia kajdanki na jej rękach i blokady na nogach mocują do wózka i w tej sposób transportują Melanię. Nie odzywają się do niej ani jednym słowem, prócz tych będących rozkazami. Nie dotykają jej. Traktują ją jak... trędowatą...
W placówce mieszka kilkanaścioro innych dzieci, które tak jak Melanie nie znają innego życia, nigdy nie widziały świata poza swoja celą. Nie są świadome tego, co grzyb Ophiocordyceps unilateralis uczynił z ludzkością i jak wyglądała Ziemia przed Zagładą i jak, ten niepozorny grzyb, zdziesiątkował populację i w co zmienił ludzi...
Totalna Zagłada ludzkości, a w samym centrum zarażonych tzw głodnych, placówka z kilkanaściorgiem dzieci takich jak Melanie i niewielką grupką personelu. Kim naprawdę jest Melanie? Kim są głodni, złomiarze i ukochana nauczycielka dziesięciolatki - Panna Justineau? Czym jest miejsce, w którym żyje dziewczynka i co się w nim tak naprawdę dzieje?

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Pandora to rewelacyjny thriller, trzymający w napięciu, z zaskakującymi zwrotami akcji, o wyrazistych bohaterach i wstrząsającym zakończeniu. Idealnie wyważona emocje negatywne, pozytywne, nie ma elementów zbędnych.
Wielkim atutem tej książki są nawiązania do terminów biochemicznych i zagadnień z medycyny. Lektura zmusza do zapoznania się z podstawowymi zasadami działania układu nerwowego oraz mykologią. Cenię sobie takie książki, które są siłą sprawczą do pogłębiania wiedzy z zakresu różnorodnych dziedzin życia. 
Jednocześnie w trakcie czytania Pandory nie brak przemyśleń natury moralnej. Czym jest człowiek? Czy definicja ludzkości zamyka się w określeniu specyficznych detali fizjologicznych i określonych zachowań behawioralnych?
Trzy razy "P" przygnębia, pochłania i porusza. I jeszcze jedno "P" Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz