niedziela, 13 listopada 2016

NYPD RED Piętno Kaina. James Petterson & Marshall Karp [Anna Sukiennik]

 TYTUŁ: NYPD RED Piętno Kaina
AUTOR: James Petterson & Marshall Karp
WYDAWNICTWO: Harper Collins
GATUNEK: Sensacja/Kryminał

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

NYPD RED to elitarna jednostka powołana przez burmistrza Nowego Jorku, przygotowana i szkolona do prowadzenia śledztw dla ludzi bogatych i wpływowych. Jej zadaniem jest pomaganie politykom, aktorom, sportowcom, kiedy padają ofiarą prześladowania czy przestępstwa. W oddziale policyjnym RED nie ma miejsca na osądzanie moralności oraz rozmyślanie, czy chronione osoby zawsze postępują etycznie i nigdy nie dopuściły się zbrodniczych czynów. Elita chroni elitę. Ci najlepiej wyszkoleni funkcjonariusze różnią się od zwykłych policjantów jednym subtelnym szczegółem: ponieważ jesteś policjantem gówno może cię trafić z każdej strony. Jedyna różnica jest taka, że na RED’S gówno spada z bardzo wysoka.

Detektywi Zach Jordan i Kylie MacDonald, którzy zasilają grono NYPD RED, podejmują się nie lada wyzwania. Muszą odnaleźć zabójcę Petera Chevaliera i porywacza Trippa – syna miliardera Huntera Aldena.
Hunter Alden to kreatura. Bogata kreatura bez kręgosłupa moralnego. Wróć! – jego kręgosłupem moralnym jest niezliczona ilość zer na koncie bankowym. Miliarder, który w swoich kręgach słynie z bezduszności i częstego upokarzania konkurenta. Tyranizowanie, zastraszanie manipulacja psychologiczna to najczęstsze sposoby rywalizacji z oponentami. Hunter hołduje ideologii chciwości. Aby „mieć”, potrafi posunąć się do radykalnych i, z punktu widzenia normalnie myślących ludzi, haniebnych czynów. Jednoczenie w swoich działaniach zachowuje maksimum dyskrecji i ostrożności… dopóki w jego życiu nie pojawia się człowiek, tajemniczy Kain, który zna tajemnice Huntera i jest w stanie wykorzystać tę wiedzę, aby podważyć autorytet Aldena w świecie elity oraz zniszczyć jego finansowe imperium.

Kain porywa syna Aldena oraz brutalnie morduje kierowcę Petera Chevaliera. W odciętej głowie kierowcy zostawia wiadomość. Hunter ma świadomość, że tajemniczy zabójca i porywacz jego syna zna największą tajemnicę o najbardziej dochodowej inwestycji, która nigdy nie może ujrzeć światła dziennego. Zaczyna się zabawa. Kain rozdaje karty, Hunter próbuje go znaleźć i zlikwidować, jednocześnie, z obawy o ujawnienie jego sekretu,  utrudnia prowadzenie śledztwa. Detektywi Zach i Kylie działają po omacku, Hunter nie tyle nie angażuje się w pomoc w odnalezienie sprawcy, ale ewidentnie w prowadzonym śledztwie przeszkadza.
W książce nie brak spektakularnych zwrotów akcji, zaskakujących rozwiązań i chociaż niektóre elementy układanki kryminalnej, czytający dość szybko potrafi je ułożyć w logiczną całość. NYPD RED Piętno Kaina to prawdziwa gratka dla miłośników sensacji. Można się przyczepić jedynie do mało porywających dialogów. Wydawać by się mogło, że duet Zacha i Kylie wypełniony będzie sarkastycznymi uwagami, podtekstami seksualnymi, wzajemnym ścieraniem się na argumenty i żonglerką delikatnymi obelgami. Tymczasem ich rozmowy są lekko syntetyczne – sztuczne i mało zabawne. Kwestia naturalności dotyczy także kreacji samych bohaterów. Są niewyraźni, mało realni, jednowymiarowi… ale te wszystkie mankamenty rekompensowano szybką akcją, zmyślną  i dopracowaną intrygą kryminalną.

Miły dodatek stanowiły także opisy życia prywatnego poszczególnych bohaterów, które były zapewne próbą uplastycznienia kreowanych postaci. Zabieg się nie udał, ale czytało się przyjemnie. Bo niezależnie od tego, czy to sensacja, kryminał, powieść obyczajowa czy literatura piękna – potyczki damsko-męskie zawsze są doskonałym uzupełnieniem i urozmaiceniem fabuły.
Lektura miała być lekka, przyjemna i rozluźniająca. I taka była. Ale NYPD RED Piętno Kaina zwraca uwagę na bardzo ważną kwestię: wzbogacania się na krzywdach innych. Bo przecież pierwszy milion trzeba ukraść, prawda? Książka potwierdza odwiecznie znaną prawdę i niestety powszechnie akceptowaną: bogaci mogą więcej. Tylko czy istnieje granica, której nie wolno przekroczyć? Czy są bariery potrafiące skutecznie zapanować nad chciwością i pokonać żądzę pieniądza? NYPD RED Piętno Kaina nie pozostawia złudzeń. Mamona to bożek nie do pokonania, przejmuje kontrolę nad życiem zawodowym i podstępem przywłaszcza życie prywatne, rodzinne, towarzyskie… Stajemy się zakładnikami własnej chciwości. Pozostaje wierzyć, że nawrócenie się z tej pseudoreligii z pseudobożkiem jest możliwe. I nie wolno zapominać o tym, że…

sprawiedliwość niekoniecznie czyni świat lepszym. Współczucie zawsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz