piątek, 27 stycznia 2017

Pan Soczewka w puszczy. Jan Brzechwa [Anna Sukiennik]

TYTUŁ: Pan Soczewka w puszczy
AUTOR: Jan Brzechwa
ILUSTRACJE: Kasia Nowowiejska
WYDAWNICTWO: Wilga
GATUNEK: Literatura dziecięca

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Jeśli ktoś zapyta "co takiego fajnego jest w czytaniu bajek?" nie trzeba udzielać odpowiedzi wystarczy pokazać mu książkę Pan Soczewka w puszczy. Ta bajka aż kipi radością i pozytywną energią. Uciekając się do zmyślnego środka stylistycznego, jakim jest animacja: Pana Soczewkę w puszczy można swobodnie określić mianem sympatycznej i klawej książki. Taki z niej zuch na schwał=)
O wybitnych postaciach polskiej literatury trzeba mówić krotko, zwięźle i na temat. Jan Brzechwa to Autor z ponadprzeciętnym talentem do tworzenia bajek i wierszy. Od lat najmłodsze pokolenia zaczytują się w krótkich i dłuższych formach poetyckich utrzymanych w żartobliwym stylu. Z obowiązkowym morałem na koniec. 
Z Panem Soczewką "spotkałam się" po raz pierwszy w moim niespełna 30-letnim życiu. I to kolejny argument przemawiający za tym, że po bajkę można chwycić zawsze, niezależnie od wieku bo przygoda Pana Soczewki mnie po prostu ubawiła po pachy.

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik


Pan Soczewka, dzielny, odważny operator filmowy, który prócz umiejętności biegłego posługiwania się kamerą, dobrym okiem i głowy pełnej pomysłów charakteryzuje się też niebywałą odwagą. Awaria samolotu sprawia, że ląduje w puszczy. A w tej puszczy aż roi się od dzikich, groźnych drapieżników, psotnych małp i kolorowych stworzeń przeróżnego gatunku. Pan Soczewka nie byłby sobą, gdyby w tej różnorodności i ferii barw nie odnalazł pomysłu na stworzenie świetnego filmu. Dokumentalnego, z lekką nutką humorystyczną. Sprytem i kreatywnością sprawia, że dzikie zwierzaki potulnie wypełniają prośby i postępują zgodnie z reżyserskimi propozycjami operatora =)

I tutaj dochodzimy do kwestii zasadniczej oprawa graficzna. Bo czymże jest nawet najlepsza i porywająca bajka dla dzieci, czymże jest wiersz ze stosem rymów dokładnych i tuzinem niedokładnych? Jest tylko bajką i tylko wierszem. Rysunki! To one nadają smak całej książce. Pan Soczewka w puszczy prócz rewelacyjnej historii wierszem pisanej zachwyca właśnie szatą graficzną. Wizja Pani Kasi Nowowiejskiej trafiła na podatny grunt rysunki są zachwycające. Pan Soczewka w wersji hipsterskiej na głowie sam daszek, bez czapki, wielkie okulary z dizajnerskimi czarnymi oprawkami, bojówki, koszula w kratę, szal luźno zwisający wokół szyi i glany. Taki super gość luzak.  Dla mnie bomba! Trzeba iść z duchem czasu, aby porwać w kolorystyczny misz-masz jak największą liczbę czytelników. Jest pięknie, kolorowo i radośnie!!!

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik


Tak dopracowaną oprawą graficzną można ożywić nawet najbardziej "zakurzone" dzieła literackie dla dzieci. A tak żywe barwy zwracają uwagę nawet najbardziej rozkojarzonego malucha. Już sama sztywna, barwna i solidna obiecuje cudowną zabawę nie tylko dla dziecka ale i dla dorosłego. Przywołuje wspomnienia... i tworzy nowe.
Polecam=)

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz