czwartek, 26 stycznia 2017

Zadziwienia. Antologia wierszy dla dzieci. Zofia Olek-Redlarska [Anna Sukiennik]

TYTUŁ: Zadziwienia. Antologia wierszy dla dzieci
AUTOR: Zofia Olek-Redlarska
WYDAWNICTWO: Oficyna Wydawnicza Impuls
ILUSTRACJE: Maria Sękalska
GATUNEK: Poezja dla dzieci

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Liryka to rodzaj literacki, który jest nie tylko kwintesencją delikatności, wrażliwości i subtelności, ale przede wszystkim stanowi zapis najbardziej osobistych przeżyć i najbardziej subiektywnych odczuć. Poeta w swoich wierszach zostawia cząstkę siebie, pokazuje czytelnikowi swoje wnętrze, upublicznia swoje myśli. Poeta to nie tylko uczuciowy człowiek, który bezbłędnie wychwytuje emocjonalne sygnały wysyłane przez świat, ale także człowiek bardzo odważny ujawnia cząstkę własnego "ja" i pozwala, aby inni nieznacznie przekroczyli granicę prywatności.
Aby zrozumieć wiersz nie trzeba być wybitnie inteligentnym, mieć bogaty zasób słownictwa i być oczytanym. Czytelnik musi poczuć z Autorem więź, patrzeć w tę samą stronę i "nadawać na tych samych częstotliwościach". Trio: Autor, czytelnik i zrozumienie można porównać do toru kolejowego. Autor jest jedną szyną, czytelnik drugą, a zrozumienie pociągiem swobodnie sunącym po torze kolejowym w stronę marzeń, wyobraźni i piękna świata.
Myli się ten, który uważa poezję za bełkotliwy słowotok przeznaczony tylko dla inteligentnych. Poezja jest dla każdego, trzeba tylko poczuć więź z Autorem. Każdy jest w stanie zrozumieć co Autor miał na myśli, nawet dzieci. A może przede wszystkim dzieci. Najmłodsi dysponują bowiem magiczna mocą zauważają więcej, czują mocniej, przezywają intensywniej, rozumieją zadziwiająco wiele. Dlatego Zadziwienia Antologia wierszy dla dzieci to idealne rozwiązanie na nudę i urozmaicenie monotonnego wieczoru.

Zadziwienia podzielone są na kilka kategorii: Rodzina, Świat, Natura, Rzeczy, Uczucia. Jako wielka miłośniczka przyrody, to właśnie Świat i Natura wywarły na mnie największe wrażenie. "Skąd ta chmura" wraz z rysunkiem to prawdziwa rozkosz dla mej wrażliwości i balsam na ma duszę.
Wiersze spełniają rolę drogowskazów podpowiadają jak odkryć piękno w najdrobniejszych rzeczach, w kroplach deszczu, we mgle, w księżycowej kieszeni, na dnie kubka; odpowiada na pytania, gdzie drzemie kot, o czym rozmawia budka telefoniczna i czy mleko może wykipieć z radości. Uczy wrażliwości, spostrzegawczości i pobudza dziecięcą fantazję.
Wystarczy jeden wiersz, aby zanurzyć się w pastelowych barwach odczuć, w jaskrawych kolorach szczęścia i zachwytu, w czarno-białej szachownicy zrozumienia.
Poezja Zofii Olek-Redlarskiej zachwyciła mnie i porwała. Przywołuje wspomnienia, cuci zemdlone pokłady empatii i wrażliwości, naprawia stłuczone szkła i skleja popsute oprawki różowych okularów, ożywia naturalnie obumarłe już spojrzenie zwane "z dziecięcej perspektywy".
Zamykam Antologie, a w mej głowie wirują chmurowe krowy, subtelne sandałki jakie wdziało na swe stopy lato i wujaszka borsuka, który opiekuje się kukułczymi pociechami... 

To, co dodatkowo chwyta za serce to piękna oprawa graficzna Antologii. Subtelne rysunki idealnie komponują się z treścią wierszy, stanowią ich uzupełnienie.

Pięknie wydane Zadziwienia to rewelacyjna alternatywa dla komputera, laptopa czy konsoli. A nuż uda się w dziecku zaszczepić miłość do liryki?

Zdjęcie autorskie Anna Sukiennik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz